Port Lotniczy Olsztyn
Port znajduje się w miejscowości Szymany, 10 km od centrum Szczytna. Funkcjonuje od 2016r.i od tego czasu obsłużyli już 200 tyś podróżujących. Terminal pasażerski o łącznej powierzchni 6 800 m2 jest nowoczesny, klimatyzowanny oraz ekologiczny.
Jezioro Domowe Duże
W Szczytnie znajduje się jezioro z uroczym molo, plażą miejską, boiskami do gry w&mbsp;siatkówkę plażową oraz plac zabaw dla najmłodszych. Wokół jeziora wybudowana jest 5km ścieżka rowerowa, korzystając z niej można zobaczyć Polski Dom.
Ratusz w Szczytnie
i Muzeum Mazurskie
Został zbudowany w latach 1936-1937 według projektu królewieckiego architekta Kurta Fricka, w wtym momencie służy za siedzibę władz Szczytna, znajduje się w nim także Muzeum Mazurskie, które jest Oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Muzeum oferuje wiele stałych wystaw, a także wystawy okresowe – prawdziwa gratka dla osób, które chciałyby poznać historię i kulturę materialną Mazurów.
Chata mazurska
Pochodząca z połowy XIX w. jest reliktem zabudowy drewnianej dawnej wsi Bartna Strona. Wieś położoną na północnych brzegach szczycieńskich jezior założyli polscy bartnicy, lokowani tu w 1360 r. Dopiero w 1913 r. została ona włączona w obręb administracyjny miasta. Stąd zachowana do dziś tradycyjna wiejska chata, z charakterystyczną „czarną kuchnią”. Obecnie znajduje się w samym środku, późniejszej murowanej, miejskiej zabudowy. Chata Mazurska stanowi siedzibę Towarzystwa Przyjaciół Szczytna i jest udostępniana zwiedzającym.
Dworzec kolejowy
Został wybudowany w 1883 r., kiedy to uruchomiono pierwszą linię kolejową łączącą Szczytno z Olsztynem. W swojej historycznej postaci dworzec dotrwał do dzisiaj. W zespole zabudowań dworcowych znajduje się również zabytkowy budyneczek wc, oraz wieża ciśnień. Na budynku zachowała się jeszcze dawna nazwa Szczytna – Ortlesburg.
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Neogotycki kościół wybudowany w latach 1898-1899. Po pierwszej wojnie światowej odbudowano zniszczone zwieńczenie wieży zmieniając jego pierwotny kształt. Polichromia sklepienia i filarów, zespół witraży oraz inne elementy zachowały się z czasów budowy kościoła. Przykościelna plebania pochodzi z 1916 r
Ruiny Zamku Krzyżackiego
W 1360 r zakon krzyżacki zbudował pierwszy zamek – drewniany, został on jednak spalony, a w jego miejsce pod koniec XIV w stanął zamek murowany. Od tego czasu wielokrotnie był niszczony podczas bitw i wojen, przebudowywany, by do dzisiejszych czasów dotrwać jako ruiny. Zachowała się jedynie część zabudowy przedzamcza i fosa oraz wysoka wieża zwana „Wieżą Juranda”.
Szlak Krzysztofa Klenczona
Krzysztof Klenczon to znany muzyk, jedna z najważniejszych postaci dla polskiego Big Beatu, członek zespołu Czerwone Gitary. Autor takich hitów jak „Nikt na świecie nie wie”, „Wróćmy nad jeziora”, „Kwiaty we włosach”. W Szczytnie spędził młodzieńcze lata, tu zdał maturę i wyruszył w świat z gitarą. Z tego względu w Szczytnie jest wiele miejsc upamiętniających tego artystę. Są to m.in. Dom rodzinny przy ul. 3-Maja 8, Pomnik przy Miejskim Domu Kultury, sala pamięci na Wieży Ratuszowej, fontanna, tu znajduje się także grób z jego prochami, a 25 lipca 2021 r. odbyło się uroczyste nadanie ulicy imienia Krzysztofa Klenczona w Szczytnie.
Kościół Ewangelicki
Wzniesiony w latach 1714-1719 w centrum miasta, w miejscu, gdzie w XV-tym wieku stał pierwszy, drewniany kościół. Architektura świątyni nawiązuje do stylu barokowego. Ołtarz główny powstał w 1719 r. Pięćdziesiąt lat później pomalowany i pozłocony stanowi dzisiaj wzorcowy przykład sztuki baroku. Znajdujący się na działce budynek plebanii wybudowano w 1927 r.
Mazurskie Pofajdoki
Będąc w Szczytnie nie sposób ominąć Mazurskich Pofajdoków. Spacerując ulicami Szczytna napotkasz liczne figurki tych sympatycznych postaci. Wraz z nimi poznasz zabytki i historię miasta. Warto odwiedzić wszystkie 14. Opis poszczególnych figurek można znaleźć na stronie